Velikonoce

26.03.2015 09:29

Velikonoce bez pšeniceVelikonoce jsou křesťanský svátek, oslavující zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pojí se s nimi spoustu tradic, zvyků a jídel a proto vám přinášíme tento přehled. 

Než se pustíte do čtení, podívejte se ještě na naše bezpšeničné velikonoční recepty: Beránek co má koule, Nepečený beránek. Snad vás budou inspirovat k velikonočnímu pečení. 

 

Před Velikonocemi by měl přijít podle křesťanské tradice půst, který začíná Popeleční středou (46 dní před Božím hodem velikonočním).

Další, již známější přehled dnů:

Škaredá středa

Tento den se především uklízelo. Podle pověry se ten, kdo se bude mračit na škaredou středu, bude se mračit po všechny středy v roce. Tak pozor na to :) V tento den mělo jídlo vypadat nevzhledně, nepovedeně. Hospodyně většinou připravovaly placky, které záměrně trhaly – tak vznikly trhance.

Zelený čtvrtek

V tento den se jedla jen zelená strava a luštěniny, aby byl člověk zdravý po celý rok. Pekly se i preclíky a škvarkové placky, které se podávaly k jarním polévkám. Vařilo se z  kopřiv. Odpoledne se pekly jidáše, které se jedly potřené medem. Dle pověry se tento den neměl člověk hádat ani si nic půjčovat. 

Velký pátek

Velký pátek je magický a spjatý s mnohými kouzly. Podle tradice se v tuto dobu otevírá cesta k pokladům v zemi. Dle pověsti se v tento den otevírá i hora Blaník. Na Velký pátek se většinou držel půst.

Bílá sobota

Pletly se pomlázky a zdobila se vajíčka. Lidé si vynahrazovali předchozí den půstu. Hlavním pokrmem byla velikonoční nádivka, pekl se mazanec. V žádné domácnosti nesměl chybět velikonoční beránek, jidáše a v chudších rodinách jarní polévka z bylinek.

Neděle Boží hod velikonoční

Den kdy vstal Ježíš Kristus z mrtvých. Podle tradice by měl být v každém domě přichystán bohatě prostřený stůl s mazanci. Nesmí chybět zapékané klobásy,  pečivo a koláče a mladé maso – jehněčí, telecí. Nikdy nesměl chybět pečený beránek, symbol nevinnosti. Kdo neměl opravdového z masa, upekl beránka ze sladkého pečiva.

Velikonoční pondělí

Den, kdy muži „vypráskají“ děvčata pomlázkou, aby neuschla. Jako odměnu za tuto ušlechtilou činnost dostanou od dívek malovaná vajíčka či skleničku něčeho ostřejšího. Pondělí je ve znamení vajec, dělala se plněná, smažená, přidávala se do nádivek, omáček.

Diskusní téma: Velikonoce

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Přidat nový příspěvek

 

Výhodný balíček ekuchařek

          Oblíbené recepty

  

 

 

Blog

1 | 2 | 3 | 4 | 5 >>